A kontaktlencse rövid története

Habár úgy tűnhet, hogy a kontaktlencsék a modern kor vívmányai, történetük valójában a régmúltra nyúlik vissza. Az első, kezdetleges lencsékhez maga Leonardo da Vinci és René Descartes adott ötletet. De csak jóval később, a 19. század végén készített egy német üvegfúvó olyan lencsét, amely átlátható és rövid ideig elviselhető volt. Ebben az időben készítette el és illesztette szemre egy - szintén német - szemsebész az első lencsét, amelyet egyhuzamban lehetett viselni néhány órán át. A múlt század 30-as éveiben – magyar találmánynak köszönhetően – műanyag alapanyagot kezdtek használni a lencsék gyártásánál, aminek eredményeképpen a viselhetőség jelentősen javult. Ugrásszerű fejlődés a 60-as években következett be, amikor bevezetésre került a lágy alapanyagú műanyag kontaktlencse. A fejlődés ma is töretlen, egyre kényelmesebb és egyre modernebb alapanyagoknak köszönhetően a kontaktlencsék ma már hétköznapi látáskorrekciós eszköznek minősülnek.

A kontaktlencse típusai

kontaktlBár a kontaktlencséket főként a látáskorrekcióra szorulók viselik, léteznek pusztán esztétikai és divatcélokat szolgáló lencsék is. A színezett kontaktlencsék felerősíthetik vagy teljes mértékben megváltoztathatják a szem árnyalatát, illetve léteznek egészen speciális színezésű, vagy mintázatú lencsék,amelyek jelmez kiegészítőként használhatóak.

Azonban nem szabad elfelejteni, hogy minden kontaktlencse orvostechnikai eszköz, amely szigorú szabályozása alatt áll. A dioptriás kontaktlencsékhez és az esztétikai kontaktlencsékhez is egyaránt előzetes kontaktológiai vizsgálat szükséges. Ennek oka, hogy ha érzékenyebb a szeme, vagy a lencse nem megfelelő, komplikációkat okozhat. Sok esetben ezek a komplikációk nem is járnak szubjektív panasszal, a viselő nem érzékel semmit , csak a kontaktológiai vizsgálaton derülnek ki.

Azok a komplikációk amelyek jól gyógyíthatóak – például a fertőzés és a gyulladás – is látásvesztéshez vagy vaksághoz vezethetnek, ellenőrizetlen lencseviseléskor.

A komplikációk megelőzésének legjobb módszerei többek között:

  • Ha kontaktlencsét szeretne, konzultáljon velünk.
  • Gondosan ápolja és tartsa tisztán a kontaktlencséket, tartsa be a viselés szigorú higiéniás szabályait.
  • Tartson be minden utasítást, amely a kontaktlencséhez és a kapcsolódó termékekhez tartozik.
  • Kövesse az előírt tisztítási és csereperiódust.
  • Járjon a rendszeres kontrollvizsgálatokra.

Tisztítási és csereperiódusok

A kiváló látásélmény, szemei védelme és egészséges állapotának megőrzése érdekében minden lencsepár egy meghatározott viselési periódusra készül, és egy adott időszak után le kell cserélni. A napi eldobható kontaktlencsék egész napos viseletre fejlesztették ki melyeket este el kell dobni,és reggel friss párra cserélni.

A Dailies, a My Day, a ONEday, vagy 1- Day Moist lencséket érzékeny szeműeknek, allergiásoknak allergia idejére, alkalmi viselőknek, sportoláshoz ajánljuk leginkább. A kéthetes lencsék élettartama 14 nap, nappali hordásúak, lefekvéskor a lencsetartó tokba kell tenni. Két hét után friss pár lencsére kell cserélni. Az Avaira főleg a 16-18 év közötti korosztálynak javasoljuk.

A havi kihordású lencsék csereperiódusa 1 hónap, és ezek között bizonyos típusok folyamatos hordásra is alkalmasak.

A Nigh@Day lencsék azoknak ajánlott akik érzékeny szeműek,hogy ne kelljen nap mint nap ki – és betenni a lencsét, illetve akik rendszertelen életet folytatnak és tudják magukról hogy nem tudják megfelelően betartani a higiéniás szabályokat.

A Biofity lencsét magas dioptria tartománya miatt erős korrekciónál is illeszthetjük, száraz szem esetén pedig az Air Optix a legjobb megoldás.

Bármilyen életmód jellemző Önre, mi segítünk megtalálni a megfelelő kontaktlencsét.

Ne feledje: minden esetben keressen fel bennünket a szemével és a látásával kapcsolatos kérdéseivel!kontlencsek

Gyakori kérdések

Lehet-e úszni kontaktlencsében? - Nem. A kontaktlencsével ne menjen vízbe. Ez a tavakra, a tengerekre, a medencékre, a jakuzzikra és még a zuhanyzókra is egyaránt vonatkozik. A vízben élő, láthatatlan microorganizmusok megtapadhatnak a lencse felületén, nem lehet őket eltávolítani és ezek súlyos kimenetelű és nehezen gyógyítható gyulladásokat okozhatnak.

Használhatok-e csapvizet a lencse lemosásához, tárolásához? – Nem. Az előbbi okok miatt, szemének egészsége érdekében csak az illesztő által javasolt ápolószerrel kezelje lencséjét.

Allergiás vagyok. Hordhatok-e lencsét? – Allergiásoknak – amennyiben nincs kötőhártya gyulladásuk - nem tilos lencsét viselni. Az allergia idejére napi lencse javasolt és műkönny használata naponta többször.

Sportolok. Lehet-e számomra megoldás a kontaktlencse? – Igen. Sportoláshoz kifejezetten ajánlott a lágy lencse viselése. A sporttevékenységet így nem korlátozza a szemüvegkeret, izzadás esetén nem párásodik, nem korlátozza a látóteret, javul a látásélmény.

Hordhat-e gyermekem kontaktlencsét? – A 14 év alatti gyermekek esetében nem javasolt a lencseviselés. Vannak azonban különleges esetek, amikor sor kerülhet kontaktlencse felírására. Ezek speciális lencsék és csak szigorú orvosi és szülői ellenőrzés mellett biztonságos viselésük. 14 év felett napi lencse javasolható heti 1-3 alkalomra, 16 év felett adható a 2 hetes lencse és 18 év felett már állandó használatra is lehet bármilyen lencse, amit az illesztő jónak talál. Minél fiatalabb korosztályba tartozik a gyermek annál fontosabb hogy a lencse oxigénáteresztő képessége minél magasabb legyen.